Otomasyon

Otomatik Kapı Motoru Nedir?

Otomatik Kapı Motoru Nedir

Otomatik kapı motoru nedir? Otomatik kapı motoru kapı sistemlerinde kullanılan ve çalışma fonksiyonunun otomatik şekilde çalışmasını sağlayan sistem olup kapının belirlenen yöne doğru açılıp kapanmasını sağlayan işleve sahiptir. Otomatik kapı sistemlerinde kullanılan otomatik kapı motorları aynı zamanda iş gücünü de azaltarak işlevsellik yönüyle hayata hızlılık katmaktadır. Ayrıca kapıların güvenli, kontrollü, istenen yöne doğru ayarlanıp kullanılmasını da sağlamasından dolayı yıllardır pek çok yerde kullanılan ürün olarak tanımlanır. Yana kayar kapılar ve bahçe kapılarında kullanılan kapı motorlarının site girişleri açısından araç giriş çıkışlarının kontrollü şekilde ilerlemesini sağlayan sistem olarak ta belirtilmesi mümkündür. Ayrıca hayatın akışını hızlandıran önemli bir gereklilik olması nedeniyle birçok alan için ihtiyaç niteliğinde değerlendirilmektedir.

Otomatik Kapı Motoru

Otomatik kapı motoru modelleri genel bakımdan tek düğmeye basılarak kullanılan özellikte tasarlanıp üretilmiş ürünlerdir. Ticari işletmelerde çok sık tercih edilen ürünün kullanım sıklığı beraberinde hiçbir sorun oluşturmuyor olması dayanıklı motor gücü kapasitesi ile sağlanmaktadır. Ayrıca bu kapıların açılma sonrasında kapanmasını sağlayan sistem yay sistemi veya elektrik gücüyle yapılmaktadır. Günümüzde çok sık kullanılan otomatik kapı motorlarının kapıyı çalıştırmasında 4 ana temel sensör yöntemleriyle öne çıkmaktadır. Bu yöntemler şu şekilde belirtilir.

  • Basınç sistemi ile sensörlü çalışması
  • Kızılötesi sensör sistemi ile çalışması
  • Düşük mikrodalga ile radar sistemi ile kullanılması
  • Düğmeye basma veya manyetik kart okutularak kullanılması

Yukarıda belirtilen maddeler otomatik kapıların çalıştırılması kapsamında kullanılan teknikler olarak bilinirken işlev gücünü sağlayan kapı motoru ihtiyacı da öne çıkmaktadır.

Otomatik Kapı Motoru Montajı

Otomatik kapı motoru montajı bakımından uzman kişiler tarafından yapılması gereken bağlantılar eşliğinde tamamlanan işlem olarak bilinmektedir. İleriye dönük herhangi bir risk veya sorun çıkarmaması açısından kontrollü bir şekilde yapılması gerekir. Eskiden sadece bahçe kapılarında gördüğünün otomatik kapılar günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu yüzden kullanılacak alandaki kapının çalışma prensibine uygun olan motorun seçilmesi beraberinde montaja geçilir. Montaj kapsamında kurulum ve servis ile birlikte otomatik kapı motoru, otomatik kapı sistemine bağlanarak kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir