Otomasyon

Otomatik Kapınız İçin Kremayer Dişli Seçimi?

Otomatik-Kapınız-İçin-Kremayer-Dişli-Seçimi?

Otomatik kapı için Kremayer dişli seçimi yaparken, iki adet kremayer seçimi olduğunu fark edeceksiniz. Bunlardan biri plastik kremayer, biri de çelik kremayerdir. Bu iki kremayer arasındaki temel fark, dayanıklılık ve görüntüdür. Ancak ismi plastik kremayer olduğu için, plastik kremayerin sadece plastikten yapıldığını düşünmek çok büyük bir hata olur. Çünkü plastik kremayerin de iç tarafı metal kaplamadır. Sadece dış kısmında bir plastik vardır. Bu da montaj işleminin kolaylaşmasını sağlar. Çünkü metal kremayerin montajı sırasında kaynak makinesi kullanılması gerekmektedir ve bildiğiniz üzere kaynak işlemi, bizler için çok sağlıklı bir işlem olmasa da temel olarak daha sağlam bir yapı oluşturur. Bu temel farklar dışında, plastik ve metal kremayer dişli arasında seçim yapmak aslında zordur. Çünkü ikisinin de kendine göre hem avantajı hem de dezavantajı çoktur. 

Plastik Kremayer Dişli

Plastik kremayer dişli seçerken, bilmeniz gereken en önemli şey, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, montajının kolaylığıdır. Çünkü kaynak yapılmaya gerek olmadan montaj yapılır. Buna ek olarak, plastik kremayerin daha çok seçilmesinin bir diğer sebebi de sessiz olmasıdır. Metal kremayerde ister istemez ses çıksa da plastik kremayerde böyle bir sorun yaşanmaz. Ayrıca kaynaksız monte edildiği için de kapınızda kötü bir görüntü oluşturmaz. Kremayer dişlilerin arasındaki mesafeyi 1- 1,5 mm tuttuğunuz zaman, yağlamaya bile ihtiyaç duymazsınız. Sağlamlık konusuna gelince, plastik kremayer dişli yaklaşık 400 kiloya kadar olan bir kapıya uygundur. Bunun sebebi de isimleri plastik kremayer de olsa, iç kısımlarının metal kaplama olmasıdır. Bu yüzden maksimum 500 kiloya kadar olan kapılarda kullanılması, ömrünü çok daha uzatacaktır. Hatta yaklaşık 8 seneye yakın bir ömürleri vardır ve bu 8 senede otomatik kapı motoru değiştirilse bile plastik kremayerin değiştirilmesine gerek olmaz.

Plastik Kremayer Avantaj Ve Dezavantajları

* Montaj işlemleri çok kolaydır.

* Sessiz bir şekilde çalışırlar.

* Görünüm olarak sade ve temizlerdir.

* 400 hatta 500 kiloya kadar olan kapılarda, gönül rahatlığıyla kullanılabilirler.

* Metal alt yapılı oldukları için sağlamlardır. 

* Yağlama ihtiyacı pek gerekmez.

* Çelik kremayer dişli ile karşılaştırınca biraz daha az sağlamdır.

* Özel bir gres kullanılmalıdır. Plastik olduğu için bütün greslerin kullanılması uygun değildir.

Metal Kremayer Nedir?

Metal kremayer dişli kapıyla aynı madde olan metalden olduğu için ve aynı zamanda da montaj işlemi kaynak ile olduğu için, kapının bütünlüğünü bozmayan bir görsele sahiptir. Ömür açısından plastik kremayere göre biraz daha uzun ömürlülerdir. Aynı zamanda metal oldukları için gres işlemi uygulamak daha kolaydır ancak plastik kremayere göre daha sık yağlanması gerekir. Ama bu yağlama, metal kremayere daha uzun bir ömür sağlar. 6 ayda bir yağlanan bir metal kremayer dişli, yaklaşık 2-3 yıl daha uzun bir ömre sahip olur. 4000 kilograma kadar olan bütün kapılarda gönül rahatlığı ile kullanılabilirler. İyi ve simetrik bir kaynak yapıldığı sürece ne görüntü ne de sağlamlık açısından bir sorun yaşamazsınız.

Metal Kremayer Avantaj Ve Dezavantajları

* Kilogram açısından geniş bir kullanım alanına sahiplerdir.

* Kapıya kaynak yöntemiyle montelendikleri için, görüntü olarak bütünlüklü dururlar. Ancak bu da demektir ki montaj işlemi, plastik kremayerin montaj işlemi ile karşılaştırıldığı zaman daha zordur ve ayrıca kaynak izi kalan yerlere boya uygulanması gerekebilir.

* Plastik kremayer dişli ile karşılaştırıldığında, daha uzun ömürlüdür.

* Plastik kremayere göre daha sık yağlanması gerekir. Ancak bu sık yağlanma, onun ömrünü uzatır.

Otomatik Kapınız İçin Kremayer Dişli Seçimi

Kremayer dişli seçerken ilk bakmanız gereken şey, kapınızın ağırlığıdır. Daha sonra da sağlamlık, görüntü, uzun ömürlülük gibi detaylarla, sizin için en uygun olan kremayer dişliyi seçmek tamamen size kalmıştır. Yani sonuç olarak sahip olmak istediğiniz otomatik kapı sistemleri tercihiniz konusunda kremayer dişlilerin seçimi büyük önem taşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir