Otomasyon

Fotoselli Kapı Nedir Ve Nasıl Çalışır?

fotoselli-kapı-nedir-ve-nasıl-çalısır

Fotoselli kapı, artık çoğu alanda karşımıza çıkmaktadır. Kolay kullanımı ve şık tasarımı sayesinde birçok şirket tarafından tercih edilmektedir. Fotoselli kapıları anlamak için ilk önce fotosel nedir onu anlamamız gerekir. 

Fotosel, basit bir tabirle ışığa duyarlı cihaz olarak bilinmektedir. Genelde kadmiyum türevlerinden oluşurlar. Bir maddeye dokunmaya ihtiyaç duymadan görsel faktörlerle algılayıp, bu maddeleri elektronik olarak değerlendirir ve sinyale dönüştürür. Fotosel işte bu olayları hızlı şekilde gerçekleştirerek faaliyet gösterir. Fotoseller günlük hayatımızda karşımıza daha çok fotoselli sensör olarak çıkmaktadır. Bu sensör içinde LDR dışında ise ışığı geçirebilen koruyucu bir kapaktan oluşur. LDR neredeyse insan gözüyle bire bir aynı özellikleri gösterir. Birçok farklı çeşidi olmasına rağmen temel amacı hepsinin aynıdır ve ışığa göre direnç değiştirmektir. Yani aydınlık olduğunda direncini düşürürken, karanlıkta ise direncini arttırır. 

İşte bu sistemle günlük hayatımızda sık sık karşılaşabiliriz. Apartmanların ortak kullanım alanlarındaki otomatik lambalar veya sokak lambalarında, güneş enerjisi sistemlerinde, otomatik çalışan musluk, sabunluklar gibi ürünlerde ve de otomatik kapı sistemleri içerisinde yani fotoselli kapılarda sürekli olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Peki fotoselin çalışma sistemini anladık. Bu olay fotoselli kapı için nasıl gerçekleşir. Fotoselli kapılar içinde bulunan bu sensör sayesinde biri yaklaştığında ışık, gölge ve renk değişimlerini algılayarak kapının açılmasını sağlar. 

Fotoselli Kapıların Faydaları Ve Genel Kullanım Alanları

Fotoselli kapı özellikle en çok mağazalar ve alışveriş merkezlerinde karşımıza çıkar. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi yoğun giriş çıkış yaşanan bu alanların kapılarının önündeki kalabalığın engellenmesidir. Hiçbir güç kullanmaya gerek duymadan, sadece sensörler ile açılabilen bu kapılar sayesinde giriş çıkışlar kolay ve zahmetsiz bir hale gelir. Aynı zamanda şık görünümü nedeniyle markanızın daha ön plana çıkmasını sağlar. Mağazalarınızın dış görünümüne bir bütünlük katar ve iyi bir izlenim verir. 

Bu otomatik kapı sistemi özellikle yoğun bir kullanımın olduğu depolar, sevkiyat alanları ve fabrikalar için de büyük fayda sağlar. Bu tarz alanlar için en önemli etken zamandır. Ürünlerin taşınmaları sırasında bir yerden bir yere geçerken giriş çıkışlardaki zaman kayıpları bizim için önemsiz gözükse de bu tarz alanlar için büyük önem taşır. Bu yüzden genellikle otomatik kapı sistemleri tercih eden bu firmalar, depo ya da fabrikalarındaki giriş çıkışlarda oluşan zaman kaybını minimum düzeye indirir. 

Fotoselli kapı sistemi sayesinde aynı zamanda çok büyük tasarruf edersiniz. Hem kapıların açılıp kapanmaları sırasında minimum enerji harcaması nedeniyle hem de giriş çıkışlar sonrasında otomatik olarak kapanması sayesinde ısı kaybını engelleyerek size ciddi anlamda enerji ve para tasarrufu sağlamaktadır. 

Son olarak bu sistemin en önemli faydası kalıcı veya geçici engellere sahip vatandaşlarımız ve yaşlı bireylerimiz içindir. Fotoselli kapı, hiçbir güç harcamaya gerek duymadan açılabilmektedir. Bu sayede de vatandaşlarımız bu sistemlerin kullanıldığı mağazalar, alışveriş merkezleri, hastaneler gibi alanlara giriş çıkışlarda hiçbir zorluk ile karşılaşmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir