Otomasyon

Otomatik Kapı Motoru Seçimi

Otomatik-Kapı-Motoru-Seçimi

Otomatik kapı motoru seçimi kullanıcılar için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu konu çoğu kullanıcıda kafa karışıklıklarına sebebiyet verebilir. Doğru motor tercihi ile sistemin uzun yıllar sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede de sisteminizden maksimum düzeyde performans alarak büyük tasarruf sağlar, maliyetinizi minimuma indirirsiniz. Otomatik kapı motoru tercihinizi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç unsur vardır. Tercihinizi yaparken bu birkaç unsura dikkat ettiğiniz sürece sıkıntı yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu yazıda seçiminizi yaparken önemli olan, doğru motoru tercih etmenizi sağlayacak birkaç unsurdan bahsettik.

Kapınızın ortalama ağırlığı?

Kapınızın ortalama ağırlığı? Kayar kapı ağırlığı, marka ve model fark etmeksizin dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisidir. Kapınızın ağırlığına göre yanlış seçilmiş bir otomatik kapı motoru, size büyük sıkıntılar yaşatabilir. Yanlış seçilmiş bir motor yüzünden büyük maddi ve zaman kayıpları yaşayabilirsiniz. Bu yüzden de bu konu ciddi derecede üzerinde durmanız ve önem göstermeniz gereken bir konudur. Ağırlığı arttıkça kapı motoru fiyatlarında az da olsa bir artış görülmektedir. Fakat emin olun şimdi ödeyeceğiniz bu küçük fiyat farkıyla ileride oluşabilecek büyük maddi kayıpları önlemiş olursunuz.  

(600kg, 1000kg, 1500kg Motorlar) Sürtünme dâhil ağırlıklardır. Kapınızın net ağırlığının haricinde sürtünme ağırlığı da vardır. Kapı uzunluğuna göre de sürtünme ağırlığı farklılık gösterebilir.

Örneğin, 4 metre uzunluğunda bir kapı için %40 Sürtünme almak sağlıklı olacaktır ya da 5 metre uzunluğunda bir kapı için %50 Sürtünme almak en sağlıklısı olacaktır. Aşağıdaki tablodan otomatik kapı motoru konusunda yararlanabilirsiniz.

Ortalama Kapı Ağırlığınız:250-400KG.Tercihiniz 600 KG. Kapasiteli Motorlar.
Ortalama Kapı Ağırlığınız:400-550KG.Tercihiniz 800 KG. Kapasiteli Motorlar.
Ortalama Kapı Ağırlığınız:550-800KG.Tercihiniz 1000 KG. Kapasiteli Motorlar.
Ortalama Kapı Ağırlığınız:800-1100KG.Tercihiniz 1500 KG. Kapasiteli Motorlar.
Otomatik Kapı Motoru Seçimi

Kullanım Yoğunluğu

Saatte 20 – 30’dan fazla aç-kapa yapacak olan kayar kapı yoğun kullanım sınıfına girmektedir. Bu gibi durumlarda yoğun kullanıma uygun bir motor seçimi yapmalısınız. Saatte 20 – 30’dan az aç-kapa olacaksa orta yoğunlukta kullanılan motorlar tercih edilmelidir. Yoğun bir kullanım olursa motor fazla ısınacağından dolayı termik atar ve korumaya geçer. Motor soğuduktan son tekrardan çalışma sağlar ama bu gibi durumlar sahip olduğunuz otomatik kapı sistemleri için pek sağlıklı durumlar değildir. Uzun vadede kalıcı sorunlara yol açabilir. 

Bu yüzden tercihinizi yaparken bu unsuru da dikkate alıp iyi düşünmeniz gerekmektedir. Her ihtimale karşı yine az bir ücret farkıyla yoğun kullanıma uygun bir motor tercih ederseniz, ileride oluşabilecek daha büyük sıkıntıları engellemiş olursunuz. Bu demek değildir ki orta kullanıma uygun kapı motoru kötü bir tercihtir. Kullanım yoğunluğu açısından emin olduğunuz, saatte 20 – 30’dan az aç-kapa olacak olanlarınız için rahatlıkla orta yoğunlukta kullanılan motorları tercih edebilirsiniz. 

Kapı Uzunluğu

Kapı uzunluğu otomatik kapı motor seçimlerinde önemlidir. Kapınızın uzunluğuna göre motor seçmek kullandığınız sistemi uzun yıllara kullanmanızı sağlayacaktır. Kapı uzunluğuna göre motor seçilmemesi durumda sistem stabil çalışmayacağından dolayı problem çıkarması olasıdır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu birkaç noktaya dikkat ederek kendinizi oluşabilecek her türlü soruna karşı engellemiş olursunuz. Bu sayede ister evinize ister işyerlerinize kurduracağınız otomatik kapı sistemleri size uzun yıllar sorunsuz bir şekilde hizmet eder. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir